03.1

Diagnostyka

U pacjentów z niewydolnością serca stosowane są różne metody diagnostyczne mające na celu właściwe rozpoznanie choroby oraz jej przyczyny, ale także ocenę wydolności serca.

Chorzy z niewydolnością serca często wymagają wykonania licznych badań. Jednak nie każde badanie musi zostać wykonane u każdego pacjenta. O wskazaniach do przeprowadzenia poszczególnych badań decyzję podejmuje lekarz, biorąc pod uwagę informacje jakie niesie dane badania, a także potencjalne ryzyko związane z tym badaniem.

Pomiar wagi ciała

Pomiar wagi ciała należy wykonywać codziennie w podobnych warunkach, np. rano po wstaniu z łóżka i skorzystaniu z toalety. Należy pamiętać, że ciężkie ubranie, buty czy klucze w kieszeni lub pełny pęcherz mogą znacznie zawyżyć wynik.

Wchodzimy na wagę i stajemy nieruchomo. Na wyświetlaczu pojawi się aktualna waga.

Schodzimy z wagi, a wynik zapisujemy w dzienniczku.

Pomiar wagi ciała to bardzo proste ale bardzo ważne badanie. Pozwala śledzić na bieżąco ilość wody w organizmie oraz działanie leków moczopędnych. Zwiększenie wagi o ponad 2 kg w ciągu 2-3 dni, zwłaszcza gdy towarzyszy temu skrócenie oddechu lub wystąpienie obrzęków, świadczy o zatrzymaniu wody.