03.3

Dieta, wysiłek fizyczny i seks

Dieta

Zalecenia dietetyczne dla pacjentów z niewydolnością serca
(powinny być indywidualnie uzgodnione z lekarzem prowadzącym)

 

Ogranicz ilość przyjmowanych płynów do 2 litrów (zarówno napoje, jak i zupy itd.), a przy nasileniu choroby do 1,5 litra na dobę.

✓ Jedz od 4 do 5 posiłków dziennie w małych porcjach.

Zmniejsz ilość spożywanej soli kuchennej a w przypadku zaostrzenia choroby ogranicz ją do 3,0 gramów na dobę. Sprawdzaj zawartość soli na etykietach. Unikaj słonej żywności konserwowanej, przetworzonego mięsa, wędzonych ryb. Używaj ziół i przypraw zamiast soli w celu poprawienia smaku potraw. (Zobacz tabelkę popularnych produktów spożywczych z wypisaną zawartością soli i sodu - kliknij tutaj)

✓ Jeżeli masz chorobę wieńcową, unikaj pokarmów tłustych.

✓ Jedz dużo owoców i warzyw, produktów niskotłuszczowych, ryb, oraz produktów zbożowych.

Unikaj nadużywania alkoholu oraz napojów zawierających cukier i kofeinę.

Korzystaj z indywidualnych porad dietetycznych, które pozwolą na uwzględnienie chorób towarzyszących takich jak cukrzyca, dna moczanowa, zaburzenia gospodarki lipidowej.

Wysiłek fizyczny

Przewlekła niewydolność serca w okresie stabilnym absolutnie nie jest przeciwwskazaniem do wykonywania wysiłku fizycznego. Jednak zarówno rodzaj wysiłku, czas jego trwania, jak i częstość wykonywania ćwiczeń powinny być ustalone z lekarzem prowadzącym i rehabilitantem. Regularny trening fizyczny jest formą leczenia i przyczynia się do wielu korzystnych zmian w układzie krążenia. Dlatego zaleca się regularną, umiarkowaną, codzienną aktywność fizyczną wszystkim stabilnym chorym z przewlekłą niewydolnością serca, bez względu na przyczynę choroby czy wartość frakcji wyrzutowej lewej komory.

Wysiłek fizyczny jest natomiast niewskazany w okresie zaostrzenia choroby, gdy duszność narasta i występuje w spoczynku lub podczas minimalnego wysiłku. Musisz się wtedy udać po pomoc do lekarza prowadzącego. Powrót do aktywności fizycznej będzie zwykle możliwy po osiągnięciu poprawy.

Warunkiem samodzielnego wykonywania ćwiczeń fizycznych jest zdolność pacjenta do samokontroli swojego stanu zdrowia i nawiązanie dobrej współpracy z lekarzem i fizjoterapeutą. Należy zatem rozpoczynać rehabilitację w warunkach szpitalnych lub ambulatoryjnych, gdzie pacjent może bezpiecznie poznać „swoje możliwości” i prawidłowo nauczyć się samodzielnie kontrolować ciśnienie tętnicze krwi oraz tętno.

 

Wskazówki do ćwiczeń w pozycji stojącej

 

Wskazówki do ćwiczeń w pozycji siedzącej

 

Wskazówki do ćwiczeń w pozycji leżącej

Niewydolność serca a seks

Chore serce nie jest przeciwwskazaniem także do aktywności seksualnej. Jeżeli choroba jest dobrze leczona, seks jest dozwolony, a kontynuacja współżycia może mieć istotne znaczenie dla samopoczucia psychicznego i fizycznego.

Zdarza się także, że przygnębienie i niepokój związany z chorobą mogą prowadzić do depresji i do utraty zainteresowania seksem. W tej sytuacji dobrze jest spędzać z partnerem więcej czasu na podtrzymywaniu innych form kontaktu fizycznego, jak przytulanie się czy całowanie. Bardzo ważne jest wzajemne wsparcie i odnalezienie się w nowej trudnej sytuacji.

Kolejne możliwe problemy to zaburzenia erekcji, ejakulacji, czy niemożność osiągnięcia orgazmu, które mogą być spowodowane przez stosowane leki. Nie krępuj się na ten temat porozmawiać ze swoim lekarzem.

Rozpoznanie niewydolności serca może oznaczać przejściowe trudności, ale nie wolno się poddawać! Walcz o normalne życie, w którym choroba nie będzie ograniczeniem. Większość ludzi z niewydolnym sercem może czerpać radość z wielu dziedzin życia, w tym z seksu.

Traktuj seks podobnie jak inne formy wysiłku fizycznego, zachowując odpowiednie zasady:
– Możesz uprawiać seks kiedy czujesz się dobrze i nie masz objawów nasilonej niewydolności serca, jak np. duszność czy bóle w klatce piersiowej.
– Unikaj seksu bezpośrednio po dużych posiłkach czy spożyciu większej ilości alkoholu.
– Wybierz pomieszczenie, w którym dobrze się czujesz. Powinno być nie za ciepłe, ale też nie zimne.
– Nie zapominaj o grze wstępnej, powinieneś powoli przyzwyczajać swoje ciało do zwiększonego podniecenia.
– Wybieraj pozycję, w których mniej się zmęczysz, np. kiedy leżysz na plecach lub na boku.
– Kiedy poczujesz podczas seksu duszność lub zbyt duże zmęczenie, przerwij na chwilę i odpocznij.