Z niewydolnością

serca da się żyć!

Zrozum problem niewydolności serca.
Obejrzyj serial: Historia Pana Jacka

Platforma edukacyjna
01.

Informacje dla pacjentów z niewydolnością serca w okresie zagrożenia koronawirusem

 

Zachęcamy do obejrzenia filmu, w którym eksperci Sekcji Niewydolności Serca PTK - Prof. Przemysław Leszek i Prof. Agnieszka Pawlak, omawiają pożądane zachowywanie się pacjentów z niewydolnością serca w dobie pandemii.

Kilka praktycznych wskazówek:

Zaleca się zachowanie szczególnych środków ostrożności przez osoby starsze i pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi. 

Przede wszystkim należy unikać kontaktów z innymi osobami, w tym z dziećmi i wnukami, ponieważ często u ludzi młodych infekcja koronawirusem przebiega łagodnie lub bezobjawowo, a pomimo to rozsiewają wirusy i powodują zakażenia.

Wskazane jest pozostanie w domu, a w sytuacji relatywnie dobrego samopoczucia także zrezygnowanie z wizyt w przychodniach i gabinetach lekarskich. Obecnie realizowane są wizyty telefoniczne, a lekarze wystawiają e-recepty. 

Należy dbać o higienę, często i dokładnie myć ręce. Tych zaleceń należy przestrzegać szczególnie restrykcyjnie po dotknięciu przedmiotów w miejscach ogólnodostępnych (przycisków, włączników, klamek). Dodatkowo wskazane jest odkażenie rąk płynem dezynfekcyjnym.

Należy zasłaniać usta chusteczką podczas kichania/kasłania.

Konieczne jest zachowanie bezpiecznej, minimum 1,5-metrowej, odległości od innych osób.

Nie rezygnuj z wysiłku fizycznego. O tym jak ćwiczyć w warunkach domowych dowiesz się z ulotki, którą znajdziesz w zakładce "Rehabilitacja kardiologiczna"

Jeżeli masz pytania, pisz! Na pytania odpowiedzą eksperci PTK.

 

1. Niewydolność serca

to stan, w którym chore serce nie jest w stanie prawidłowo pompować krwi i dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości tlenu w stosunku do aktualnych potrzeb.
Przyczyną uszkodzenia serca może być m.in. zawał serca, nadciśnienie tętnicze, choroba zastawek serca, choroby wrodzone, nadużywanie alkoholu.

Niewydolność serca najczęściej dotyczy osób powyżej 60. roku życia, jednak może wystąpić w każdym wieku, również u dzieci i młodzieży. Niewydolność serca pojawia się nagle lub stopniowo, jest chorobą postępującą, ale współczesne leczenie oparte na współpracy z pacjentem i jego rodziną jest w stanie ją zatrzymać, a nawet spowodować ustąpienie choroby.

Zobacz filmy

Jak pracuje zdrowe serce

Jak pracuje niewydolne serce

Jak układ krwionośny dostosowuje się do niewydolności serca

Rola nerek w niewydolności serca

Migotanie przedsionków i inne arytmie

02.

Stopień nasilenia objawów niewydolności serca zależy od zaawansowania choroby. Początkowo objawy pojawiają się podczas większego wysiłku fizycznego. W miarę postępu choroby występują przy coraz mniejszym wysiłku, a w zaawansowanym okresie - także w spoczynku.

Przejdź dalej